A tervezés alatt minden vázlattervet/variációt addig koncepciónak nevezünk, amíg nem az el nem nyeri a végleges formáját, és nem készül belőle beadásra kész tervdokumentáció.
Egy építész pályafutása alatt, szép számmal akadnak olyan tervek, melyekből különböző okokból, nem készül végleges terv.
A koncepciók meglévő telekadottságokra és egyedi építtetői igények alapján készült tervek.
Már az első „vázlattervek” koncepciók is magukban hordozzák mindazt, amit a Megrendelők igényként határoztak meg az adott ingatlanra. Ezek képezik elsődlegesen a konkrét tervezés alapjait. Így indul el, és kezdetét veszi a tervezési folyamat legjobb része, maga a kreatív tervezés. Nemegyszer előfordul olyan is, hogy adott egy konkrét tervezési program, de emellett a tervezés alatt egy teljesen más irányba is elindulunk és születik egy teljesen más koncepcióterv is. Csak egy a sok közül példának: A körbezárt terasszal házunkat amit félnyeregtetős változatban kért a megrendelő a tervezés alatt egy ötlettől vezérelve (az alaprajz változatlan maradt,) megterveztem lapostetős, minimál változatban is. Ebben az esetben megmutattam a Megrendelőnek mindkét változatot, akinek tetszett az ötlet, de kitartott az eredeti elképzelése mellett. Ha készülnek is további koncepciók más esetekben, azt nem feltétlen szoktam bemutatni.
Minden tervezés alkalmával rengeteg ötlet és vázlat készül addig, amíg azt a Megrendelőnek meg nem mutatjuk. Sokféle variációban, színben, tömegformában. Természetesen ezek mindegyikénél a Megrendelő igényei a mértékadók, figyelembe véve a telekre vonatkozó szabályokat és a gazdaságos megvalósíthatóságot is, ahogy már sokszor írtam erről. A variációk közül a végén a legjobb / legoptimálisabb / a legtöbbet nyújtó koncepció lesz bemutatva a Megrendelőmnek.